Op. Dr. Orhan ALTINTAŞ

Kulak, Burun, Boğaz ve Baş, Boyun Cerrahisi Uzmanı

Köy enstitüsü kökenli öğretmen babanın 4 çocuğunun en büyüğüdür.
Babasının görevleri gereği  ilk ve orta öğrenimini  Samsun, Yozgat, Maraş ve Tokat olmak üzere değişik bölgelerdeki okullarda  başarı ile sürdürdü. 1973 yılında  Tokat  Gazi Osman Paşa lisesinden okul birincisi olarak mezun oldu.
1973-1980 Yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördü.
1980 Yılından itibaren yine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim dalında başladığı ihtisasını 1985 yılında tamamlayarak Kulak, Burun, Boğaz ve Baş, Boyun Cerrahisi Uzmanı oldu. Uzmanlık tezi olarak iç kulak ve denge  problemleri ve bunlarla ilgili test  konularında çalıştı.

Uzmanlığının ilk döneminde Amerika'da Ohio State Üniversitesi'nde bir süre gözlemci olarak bulundu. Sonraki yıllarda Hamburg, Hannover ve Brüksel'de üniversite hastanelerinde gözlemci olarak çalışmalarına devam etti.

Zorunlu hizmet için 1985-1987 yılları arasında Zonguldak Devlet Hastanesinde görev yaptı. Burada  yaptığı çalışmalarla, özellikle de, o bölge için yeni olan   kanser ve  kulak  ameliyatlarıyla   takdir topladı. Halen Zonguldak ile  yakın ilişkisini sürdürmektedir.

1987 yılı haziran ayından itibaren Ağrı Askeri Hastanesinde 16 ay süreyle askerlik görevini yaptı. Bu dönemde  gerek askeri hastanede  gerekse  muayenehanede  çalışmalarıyla  bölgeyi ve bölge insanını yakından tanıma  fırsatını buldu.

1989 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi KBB kliniğinde başasistan olarak göreve başladı. Çok sayıda hasta  muayenesi yanında   yoğun  ve çeşitli  ameliyatların    yapıldığı bu hastanede en etkin şekilde çalıştı. Buradaki  başasistanlık  döneminde  2 ay sürelerle Hakkâri ve Keşan devlet hastanelerinde geçici görevlerle bulundu. Ülkemizin değişik bölgelerindeki farklı koşulları tanıma fırsatı buldu.

KBB Uzmanı yetiştiren Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki çalışmalarını 1992 - 2006 yılları arasında KBB Klinik Şef yardımcısı, şef vekili  kadrosunda  öğretim görevlisi olarak sürdürdü. Bu dönem içinde tıpta uzmanlık sınavını kazanarak  uzmanlık eğitimi için gelen 70 ten fazla  asistan doktorun hem teorik hem de muayene ve ameliyatlar konusunda uzmanlık eğitimlerinde görev aldı.

1990 yılında KBB uzmanı 2 arkadaşı  ile birlikte ENT KULAK BURUN BOĞAZ ve BAŞ BOYUN CERRAHİSİ MERKEZİ'ni kurdu.  Aynı branşta hekimlerin  birlikte  çalışması  ülkemiz için çok yeniydi ve başlangıçta çevreden şaşkınlıkla karşılandı. Ancak aynı  branşta hekimlerin güç birliğinin  faydası kısa zamanda hissedildi.  Ekip çalışması sonucu;  ENT KBB Merkezi yoğun yurt içi ve dışı bilimsel ilişkilerle ve gelişmiş teknolojisi ile ülkemizin  bilinen bir sağlık kuruluşu haline geldi. Burada  part time  olarak  sürdürdüğü  çalışmalarına haseki hastanesindeki  görevinden  ayrıldığı 2006 yılından buyana  tam gün olarak devam etmektedir.

Tüm çalışma dönemlerinde KBB ile ilgili yeni teknolojilerin takip edilmesi, temini ve kullanılması konusuyla yakından ilgilendi. KBB alanında endoskopik muayeneyi ve ameliyatları 1990 yılında ilk uygulayanlardan oldu. Sonraki yıllarda lazer kullanımı için İtalya'ya giderek uygulamayı  gördü ve sonrasında ülkemiz için ilklerden olan ofis  tip  karbondioksit lazer kullanımına başladı. İlerleyen dönemlerde  ameliyatlarda   kullanımına   başlanan  radyo frekans, termal welding, UPS, cobulation tekniklerinin de ülkemizdeki  ilk uygulayıcılarındandır.
 
ENT Kulak Burun Boğaz merkezinde iç kulak testleri ve denge ünitesi,  uyku testleri ve uyku bozuklukları ünitesi, ses hastalıkları ünitesi kurulmasında aktif olarak görev aldı. Bazı tıbbi cihazların ülkemizde yapılabilmesi için elektronikçiler ve biyomedikal mühendisleriyle ortak çalışmalar yaparak bazı aletler üretti ve kullandı.

Yurtiçi ve yurtdışı 90 civarınada kongre/toplantıya katıldı. 9 Kez uluslararası sempozyum düzenleme kurulunda görev aldı. 50'ye yakın mesleki tebliğ, makale ve kitabı yayınlandı.

Türk Otorinolaringoloji ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği üyesi olup, 2004 -  2015 yılları arasında  6 yıl  süreyle 3 dönem bu derneğin yönetim kuruluna seçilerek görev yaptı. Aynı zamanda kurucu üyelerinden olduğu İstanbul Kulak Burun Boğaz Uzmanları derneği  yönetim kurulunda 2010-2012 yılları arasında 2 yıl süreyle görev aldı.

Ayrıca  Avrupa Tıbbi Lazer Derneği (EMLA), Avrupa Rinoloji Derneği, Amerikan Otorinolaringoloji Derneği, İstanbul Tabip Odası, Bakırköy İşadamları derneği üyesidir.

Nöroloji uzmanı meslektaşı ile evli ve 2 erkek çocuk babasıdır.

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)