ALERJİK ÇOCUKLARDA SİNÜZİT

 

Çocuklardaki kulak burun bogaz hastalıklarıyla ilgili problemlerin çok büyük bir bölümü direkt ya da indirekt olarak allerji ile ilgilidir. Çocukların %10’unda allerjik nezle olduğu tahmin edilmektedir.. Çocukluk çağı sinüzitlerinde de altta yatan bir allerjik hastalığın gözden kaçırılmaması gerekir.

Akut enfeksiyon atakları dışında kalan sürelerdeki bir takım bulgular, allerjik hastalık konusunda çok önemli bilgiler verir. Burun akıntısı, egzema, sık tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları, uykuda düzensizlik, huzursuz ve hırıltılı ya da horlayarak uyuma, sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, ailede anne ya da babada allerji öyküsü ilk olarak sorgulanan özelliklerdir. Allerjik nezle mevsimsel ya da yıl boyu süren şekillerde ortaya çıkabilir.
 

Alerjik yapı nedeniyle sık sık tıkanan ve hava sirkülasyonunun iyi olmadığı bir burunda, sinüzit gelişme riski çok daha fazladır. Özellikle soğuk kış aylarında, gripal enfeksiyonların yoğun yaşandığı dönemlerde basit bir nezle  sinüzit atağı haline kolayca dönüşebilir.
 

Sinüzit normal şartlarda en geç 6-8 hafta içinde iyileşen bir hastalıktır. Belirtiler  daha uzun sürerse ve  ataklar halinde seyrediyorsa  kronik bir sinüzit haline dönüşüyor demektir.

Sık sinüzit atağı olanlarda  bağışıklık sorunu olup olmadığı, sistemik başka  hastalık  varlığı araştırılmalıdır. Özellikle çocuklarda burunda  bir süre farkedilmeyen  yabancı cisimler(oyuncak parçası, gıda maddesi, boncuk vs...) burunda kötü kokulu akıntıya ve sinüzite neden olabilir.

Özellikle çocuklardaki geniz eti, ileri derecede büyük bademcik, burunda polip konka hipertrofisi denilen et büyümeleri gibi burun tıkanıklığı yapan hastalıklar sinüzite neden olabileceği için mutlaka tedavi edilmeli veya gerekiyorsa  ameliyat yapılmalıdır.

Endoskopların tıp alanında yaygın kullanımıyla birlikte burun ve sinüzit cerrahisinde başarı oranı çok artmıştır. Bu teknoloji ile  yeni bir dönem başlamış  ve eskiden uygulanan birçok cerrahi tekniği artık kullanılmaz olmuştur. Kronik sinüzit tanısı konulan hastalarda endoskopik cerrahi  yöntemle sinüzit  ameliyatları başarılı bir şekilde  yapılmaktadır.  Çocuk hastalarda da  daha nadiren  bu tür ameliyat gerekebilir. Eğer ilaç tedavisi ile sinüzit iyi edilemiyor ise ve çekilen filmlerle de ameliyat gerekliliği saptanmış ise endoskopik sinüs cerrahisi çocuk hastalarda da uygulanabilmektedir. 


 

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)