Hamile , Çocuk ve Bebeklerde Uyku Apnesi

Hamilelikte Uyku Apnesi

Hamilelikte kilo alımı ve hormon dengesi değişimleri; uyku apnesini tetiklemekte ve uyku apnesinin sıklığında ve şiddetinde belirgin artışa neden olmaktadır. Hamilelikte oluşan uyku apnesi hem annenin, hem de bebeğin sağlığını tehdit edebilir.

Hamilelikte Uyku Apnesi

Uyku apnesi olan hamilelerin  normal hamilelere göre hipertansiyon, gebelik zehirlenmesi gibi hastalıklara yakanama riski,  düşük ve erken doğum riski normal hamileliklere göre daha artmıştır. Bu nedenle hamilelerin apne konusunda dikkatli olmaları ve bu tip şikayetlerini mutlaka doktorlarına iletmeleri gerekir.

Hamilelerde uyku apnesi belirtileri:

  • Kronik yorgunluk ve depresyon.
  • Gece idrara sık çıkma.
  • Sabah baş ağrıları.
  • Uykusuzluk, uykudan sık uyunma, gündüzleri uyuklama.

Hamilelerde çok özel durumlar dışında apne için cerrahi tedavi yapılmaz. Burun açıcı önlemler alınabilir, spreyler kullanılabilir. Uygun yatış pozisyonları, dengeli düzenli beslenme ve gerekli durumlarda solunum maskesi kullanılarak annenin ve bebeğin oksijensiz kalması önlenmelidir.

Çocuk- Bebeklerde Uyku Apnesi

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/ocuk-uyku-apnes.jpg-G217.JPG

Uyku apnesi sadece erişkinlerde değil çocuk ve bebeklerde de görülebilen önemli bir sağlık sorunudur. En sık neden bademcik, geniz eti büyümeleri ve şişmanlık olmakla birlikte çene, ağız ve burundaki anatomik bozukluklar da diğer nedenler arasındadır. 

Saat olarak yeterli uyumuş olsa bile çocuk sabah yataktan kalktığında huzursuz sıkıntılı yorgun ve uykuludur. Geceleri altını ıslatma problemleri baş ağrısı ve ağız kuruluğu olabilir. 

Uyku apnesi sorunu yaşayan çocuklarda uykunun derin fazında yeterince kalamamaya bağlı unutkanlık ve dikkat eksikliği, okulda başarının düşmesi, sinirlilik, kavgacılık, sık ağlama gibi davranış bozuklukları gelişebilir. Bu tür sıkıntısı olan çocuklar iştahsız, gergin ve sıkıntılıdır.

Sürekli ağzından nefes alan ve yeterli uykusunu alamayan çocuklarda; diş ve damak gelişim bozuklukları, diş çürükleri, ağız kokusu, boğaz ağrısı ve iltihabı, yutma bozuklukları, yüz gelişim bozuklukları, gelişme geriliği, büyümenin yavaşlaması gibi sorunlar başlayabilir.

İleri apnesi olanlarda her nefes durmasıyla kandaki oksijen miktarı azalır ve kalp kanı pompalamak için daha fazla zorlanır. Kalp bazen düzensiz çalışır, aritmiler ve kalp atımına duraklamalar olabilir.

İleri apnesi olanlarda nefes durmaları gece boyunca sayısız defa tekrarlanır. İleri durumlarda uykuda ani ölümler olabilir. 

Bebeklerde Gelişim Geriliğine Bağlı Apne

1 yaş altı bebeklerde gelişme geriliğine bağlı larenksin (gırtlağın) ve solunum sisteminin yeterince gelişmemiş olması apnelere yol açabilir. Bu gruptaki bebeklerin doğumdan itibaren uykuda ve uyku dışında nefes almada sıkıntıları vardır. Bunların yüzde 95' i bir yıl içinde bebeğin büyüme ve gelişmesiyle geçer. İleri sorunu olanlarda hayati tehlike oluşabilir.  Bu grup bebeklerde; cerrahi ya da tıbbi müdahale gerekir. 

Çenede küçüklük, alt çenenin geride olması, dilin aşırı büyük olması gibi değişik  yapısal  bozukluklar bebeklerde uyku apne sendromuna yol açabilir.

Çocuk ve Bebeklerde Uyku Apnesi Tanısı

İlgili resim

Burun pasajında etlerin şişmesi,  geniz boşluğunu dolduran geniz etinin ( adenoid), ağız içindeki bademciklerin (tonsil) büyüklüğü horlamada önemli etkenlerdir

Obezite yani şişmanlık ve buna bağlı horlama, çocukluk çağında da daha sık görülmeye başladığı için kilo sorunu olan çocuklarda apne hastalığı yaygınlaşmıştır

Bebek ve çocuklar KBB uzmanı tarafından flexibl denen bükülebilen yumuşak endoskoplar ya da ince rijid endoskoplar ile detaylı olarak muayene edilmeli, tüm solunum yolu incelenmelidir.

Geceleri horlama ve tıkanmanın yoğun olduğu  durumlarda tanı ve hastalığın seviyesinin belirlenmesi için, uyku testi-polisomnografi yapılması gerekebilir.

Çocuk ve Bebeklerde Uyku Apnesi Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Çocuklarda apnenin sebebi tam olarak ortaya konduktan sonra hangi şekilde tedavi yapılacağı planlanır. 

Burun, geniz ve boğazdaki enfeksiyon hastalıkları ve alerjik hastalıklarda; burun tıkanıklığı ve apneye neden olabilir. Bunlarda öncelikle ilaç tedavisi yapılır.

Şişman çocuklarda kilo sorununu çözmeye yönelik tedaviler başlanır. 

Ancak ileri geniz eti büyümesi, bademciklerin aşırı büyüklüğü gibi durumlarda ameliyat en kısa ve kesin tedavidir. Bademciklerin aşırı iltihaplı olmadığı ancak büyük olduğu durumlarda bademciğin tümüyle alınması yerine lazer, termal welding veya benzer teknoloji ile küçültülmesi tercih edilmelidir. Çocuk ameliyatlarının tamamına yakını çocukların korku duymaması, bir şey görmemesi ve hissetmemesi için genel anestezi altında yapılır.

Çocukluk çağı apnelerinde bazı özel doğumsal anomaliler dışında yüzde yüze yakın başarı sağlanır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)