EMG - EEG TESTLERİ

 

EMG TESTLERİ
(Kas ve Sinir Biyo-Elektrik Ölçümü) 
EMG - VEP - SEP – BAEP

Vücudumuzdaki tüm kasların ve bunlara giden sinirlerin biyo-elektrik iletimi ve çalışmasının kontrol edildiği bir testtir. Vücuttaki pek çok kas ve sinir hastalığının teşhisinde önemli bir testtir.

EMG tetkikinde; sinirlerin iletimleri ve kasların elektriksel akımları incelenir.  Düşünülen tanıya göre bunların her ikisinin veya yalnızca birinin yapılması gerekebilir. EMG tetkiki bizzat uzman doktor tarafından yapılan, değerlendirilen ve rapor edilen bir testtir. Tetkik süresi yapılması planlanan işlemin kapsamına göre 30 -90 dakika arasında değişmektedir.

Sinir İletim Ölçümü: Kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığı ile saniyenin binde birinden daha kısa süreli ve zararsız elektrik akımı verilerek uyarılır. Sinirde ortaya çıkarılan elektriksel aktivite sinir boyunca yayılır ve ulaştığı bölgelerde bir diğer elektrot ile kaydedilir. Bu kayıttan yararlanılarak sinirin iletim hızı ve derecesi ölçülür.
 

Kasların İncelenmesi: İğne şeklinde bir elektrot kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktivite incelenir.  Kullanılan iğne elektrot, çok ince ve hassastır. Kas içine yerleştirilmesi sırasında hafif ağrı hissedilir. Her bir kasın incelenmesi birkaç dakika sürer. Bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Kas içinde değişik yerlerden kayıt alma amacıyla iğnenin yönü ve yerinin birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir.
 

EMG Tetkiki Öncesi Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalıdır?

Tetkik öncesi aç kalmanız gerekmez. Tetkik sırasında kol ve bacakların sıyrılarak açılması gerektiği için kolayca çıkarıp giyebilen bol giysiler giyilmesi önerilir. Yapılacak işlemlerde deri elektriksel iletkenliği önemli olduğu için cilde krem ya da benzeri maddeler sürmemek ve cildin, tozlu, yağlı, kirli olmaması gerekir. Tetkik sırasında kasların soğuk olmaması için randevudan 30–40 dakika önce gelinmesi yararlıdır.


 

EEG TESTLERİ

EEG (Beyin Elektrosu) 
Aktivasyonlu EEG 
EEG Monitörizasyonu 
Çocuk EEG’si 
Uyku EEG’si
/ Uyku Aktivasyonu

EEG Nedir? Beynin biyo-elektrik aktivitesinin saptanması amacıyla gelişmiş bilgisayar sisteminin kullanıldığı epilepsi başta olmak üzere pek çok beyin hastalığında, metabolik, iltihabi ve toksik nedenlere bağlı olabilecek her türlü şuur değişikliklerinde gerekli olan bir testtir.  Bebek, çocuk, genç, yaşlı her yaş grubunda ve gebelerde güvenlikle uygulanır. Beyin içerisindeki bio elektrik dağılımına ve bakılır. Kafanın belli bölgelerine özel kremler elektrodlar yapıştırılır. Beyinin belli bölgelerinden çıkan bio-elektrik akımlaı bilgisayarda kaydedilir ve incelenir. İnceleme sırasında beyine elektrik verilmesi söz konusu değildir. Hasta için kesinlikle zararlı değildir. Bir gecelik uykusuzluk sonrası çekilen uyku EEG’si, 2 – 3 saat süren uyku EEG’si, uzun sureli uyku EEG’ leri de çekilebilir. Beyin ile ilgili elektrofizyolojik problemler saptanarak hastalık halinde tedavi yönlendirirlir. Merkezimizde tüm yaş guruplarındaki hastalara, hastalığın durumuna göre standart EEG incelemesinin yanında kısa süreli uyku (1–3 saat) ve tüm gece uyku EEG incelemesi, aktivasyonlu EEG ve EEG monitörizasyonu yapılabilmektedir.
Çocuk EEG sonuçları da ileri dijital teknoloji ile değerlendirilmekte ve bu konuda uzmanlaşmış doktorlar tarafından rapor edilmektedir.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)