ALERJİDE İLAÇ TEDAVİSİ

Alerjide ilaç tedavisi hastanın şikâyetlerinin baskılanmasında ve ortaya çıkmasını engellemede etkilidir. Alerjinin yarattığı burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı gibi belirti ve bulguları azaltarak, kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır.


Antihistaminikler

Alerjide ilaç tedavisi hastanın şikâyetlerinin baskılanmasında ve ortaya çıkmasını engellemede etkilidir. Alerjinin yarattığı burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı gibi belirti ve bulguları azaltarak, kişinin yaşam kalitesini artırmaktadır.Alerjik rinit ve solunum yolları alerjisinde en sık kullanılan ilaçlar antihistaminiklerdir. Bu ilaçlar alerjik reaksiyonlarda en önemli role sahip histamini azaltarak etki ederler. Allerjene maruz kalmadan önce kullanıldığında daha faydalıdırlar. Özellikle kaşıntı, akıntı ve hapşırma üzerine etkilidirler. Ancak hangi antihistaminiğin hastaya daha faydalı olacağı biraz deneme yanılma yoluyla belirlenir. Hastanın uzun süreli kullanımı ile etkisi azalmaya başlarsa başka bir antihistaminikle değiştirilmelidir. Bu ilaçların en önemli yan etkisi uyku hali, ağız kuruluğu, çarpıntı, idrar zorluğu, göz içi basıncının artmasıdır. Ancak son kuşak antihistaminiklerde bu yan etkiler oldukça azalmıştır.

 

Kortikosteroidler-Kortizon

Alerjide sık kullanılan diğer bir ilaç gurubu  kortikosteroidlerdir (kortizon).Antihistaminklerle birlikte  faydasına en çok  inanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar  tablet veya iğne  olarak  uygulandığında etkisi daha fazladır ancak yan etkileri de daha fazladır. Burun spreyi olarak kullanıldığında burundaki allerjiye etkinliği çok  iyi,  vücuda geçişi ve  yan etkisi ise  çok azdır. Bu nedenle burun spreyi olarak kullanılırlar.

 

Dekonjestanlar

Dekonjestan denilen  ilaçlar burun içindeki alerjiye bağlı şişlikleri  azaltmak için kullanılmaktadır. Burun spreyleri  olarak  ya da  ağızdan hap olarak kullanılan formları vardır. Bu grup ilaçların burun spreyleri hastada kısa süreli iyileşme hali ortaya çıkarır. Spreylerin uzun süre kullanımları bağımlılık yapabilir, normal burun damar işleyişini bozarak vazomotor rinit dediğimiz burun tıkanıklığı ve akıntısı ile seyreden bir hastalığa neden olabilir.

Diğer ilaçlar

Kromolin adı verilen ve alerjik reaksiyonları önleyen ilaçlar, şişlik giderici antienlamatuar ilaçlar,antidepresanlar ve bazı bitkisel ürünlerde alerji tedavisinde kullanılabilmektedir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)