Uyku Apne Hastalığı Nedir?

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/uyku-apnesi.jpg-EN58.JPG
 

Apne  Nedir?

Apne, Yunanca nefessizlik anlamına gelir.  Uykuda solunumun her hangi bir nedenle 8–10 saniyeden daha fazla durmasına, nefessiz kalmaya uyku apnesi denilir. Uyku esnasında bir saat boyunca gözlenen apne sayısı ise “apne indeksi” olarak isimlendirilir.

Solunum hareketinin zayıflaması sonucu 10 saniyeden uzun süren ve hava akımını %30-50 oranında azalması  ve oksijen satürasyonunun düşmesine    hipopne denilir.

Uykuda solunum durması hastalığının ciddiyetinin saptanmasında en fazla kullanılan değer olan RDI (Respiratory Disturbance Index)  ya da apne-hipopne indeksi (AHİ) bir saatte oluşan apne ve hipopne sayılarının toplamıdır.

Ancak son yıllarda uyku sırasında kan oksijen satürasyonunda meydana gelen azalma miktarı ve bu azalmanın süresi daha fazla dikkate alınmaya başlamıştır.

Uyku Apne hastalığı

Gece boyunca apnelerin ataklar şeklinde devam etmesi saatte ortalama 5-7 defadan daha fazla tekrarlaması hastalık olarak değerlendirilir. Ülkemizde 2 milyondan fazla uyku apnesi hastası olduğu tahmin edilmektedir.

Uykuda solunumun bir süre durması sonucu kandaki oksijen miktarı düşer. Oksijen seviyesindeki düşmenin beyin tarafından fark edilmesi sonrası kısa süreli bir uyanma meydana gelir ve güçlü bir solunum  gayreti ile  havayolu açılır. Bu durum özellikle horlayan kişilerde horlamada duraklama veya yavaşlama ve belirli bir süre sonra ani bir patlama sesi ile hava yolunun açılması şeklinde gözlenebilir. Uyku apnesi olan kişiler genellikle uykularının bölündüğünün farkında değildir ve iyi uyuduklarını zannederler.

 Uyku apnesinin etkileri

Uyku süresince meydana gelen apne sayısı arttıkça, vücudun daha uzun süre oksijensiz kalmasına neden olur.  Uykuda derin uyku fazına yeterince geçilemez. Derin faz gerçek dinlenme için tek yoldur. Dinlenmeden geçirilen gecenin gündüzü uykulu, yorgun ve verimsiz geçecektir.  Uykudan dinlenmemiş, yorgun kalkma ve bunlara bağlı olarak baş ağrısı, sinirlilik, kişilik değişikliği, huysuzluk, çabuk yorulma, genel isteksizlik hali ortaya çıkar. Gündüz aşırı uyku eğilimi hastalığın şiddeti ile doğru orantılı olarak artar.  Araba kullanırken ya da iş başında uyuklamalar görülür.

Yetersiz hava girişi nedeniyle kanda seyreden düşük oksijen seviyesi ve uyku boyunca nefes alma çabalarının vermiş olduğu düzensizlikler, tüm organlarda, özellikle yaşam için önemli olan beyin, kalp ve kan dolaşımı sistemlerinde rahatsızlıkların artmasına sebep olmaktadır. Uzun sürelerde daha çok kan pompalamak zorunda kalan kalpte ritim bozulabilir, tansiyon yükselir ve yıllar içinde  kalp büyümesi kalıcı hale gelebilir. 

Uyku apnesinin önemi

Sonuç olarak Uyku Apnesi, yaşam kalitesinin artırılması için dikkat edilmesi ve sorgulanması gereken önemli bir rahatsızlıktır.  

Uyku apnesi nedeniyle  vücut  uykuda tam dinlenemiyor ise;                          
yaşam = uykululuk,yorgunluk,mutsuzluk, başarısızlık ve stres yükü  haline  gelir 

 Uyku  Hastalığının Derecesi

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/uyku-apnesi.jpg-OFTC.JPGKesin Tanı- Uyku Testi

 

Kesin tanı için yakınmalar değerlendirilip muayeneleri yapılan hastalarda; apne varlığından kuşkulanıldığında, hastanın uyku laboratuvarında Polisomnografi denilen tüm gece uyku testinin yapılması gerekir. 

Hastalığın derecesi nasıl belirlenir?

Uyku testi ile  uyku süresince nefes durmalarının sayısı, süreleri ve oksijen azalmasının derecesi (en düşük oksijen düzeyi) belirlenir. Uyku-apne sendromunda sadece nefes durmaları olmaz; hipopne denilen solunumda zayıflamalarda ortaya çıkar ve bunlar da oksijen azalmasına yol açar. Hastalığın derecesini belirlemek için uykudaki solunum düzensizliklerinin  saat başına düşen ortalamaları hesaplanır. Buna “apne-hipopne indeksi” adı verilir.

Apne-hipopne indeksi;

5–15 arasındaysa hastalık hafif düzeyde,

15–30 arasındaysa orta düzeyde,

30’un üzerindeyse ileri düzeyde demektir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)