Migrende Botox Tedavisi

http://www.ent.com.tr/m/r/sayfa/overview-migraine-general-migren.jpg-TP7A.JPG

Migren ağrınız ilaçlarla geçmiyor ise ne yapılabilir

Eğer baş ağrınız ilaçlarla geçmiyorsa Botox enjeksiyonu sizin için bir seçenek olabilir.

Botox nedir ve nasıl etki eder?

Botox, küçük doz Boulinum toxini içermektedir. Bu toxin kasları geçici bir süreyle gevşeterek hareketsiz bırakır. Enjeksiyonları alın, şakaklar ve enseye uygulamaktayız. Bu uygulamadan sonra hastalar daha genç görünürler.

Botox baş ağrısını nasıl geçirir?

Her ne kadar botoxun baş ağrısını nasıl tedavi ettiğinin mekanizması tam olarak bilinmese de kasların arasından geçen sinirler üzerindeki baskının kaldırılması ile bu etkinin gerçekleştiği en olası tahmindir.

Botoxun etkisi ne kadar sürer?

Enjeksiyondan sonra oluşan kas gevşemesi 3 ay ile 6 ay arasında devam eder. Migren ağrısındaki etkisi 1 ila 3 ay arasındadır. Başın hangi bölgelerine enjeksiyon uygulanır? Ağrınızı tetikleyen bölgelere bir ya da daha fazla enjeksiyon yapılabilir. Tetikleyici bölge genellikle sağ ya da sol alın, şakak ya da ensedir.

Botox enjeksiyonu ne kadar hızlı etki eder?

Enjeksiyon yapıldıktan 2 ila 7 gün sonra etki görülmeye başlar. Enjeksiyondan bir ay sonra yapacağımız muayene ve testler ilee tedavinin etkisini araştırırız.

Botox enjeksiyonunun en sık görülen yan etkileri nelerdir?

Botox enjeksiyonundan sonra yüz görünmünde gençleşme hastalarımızın çoğunun memnun kaldığı bir yan etkidir. Botox enjeksiyonları çok nediren yan etki gösterir. Enleksiyon bölgesinde nadiren şişlik, kızarıklık ve hassasiyet gözlenebilir. Uygulama sırasında uygulanan buz kompresi şişlik ve ağrı oluşmasını engelleyecektir. Geçici olarak üst göz kapağında güçsüzlük de görülebilen bir yan etkidir.

Botox ile baş ağrıları rahatlıyorsa bu ne anlama gelir?

Yapılan çalışmalar %80 hastada botox enjeksiyonu sonrasında baş ağrılarının kayda değer bir şekilde iyileştiğini göstermiştir. Ancak botoxun etkisi elbette geçicidir. Botox enjeksiyonuna iyi yanıt veren hastalar cerrahi tedaviden fayda görebilecekleri için şanslı hastalardır. Çünkü cerrahi teknikler ile bu etki kalıcı hale getirilmektedir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)