MEME KÜÇÜLTME (REDÜKSİYON MAMMAPLASTİ)

Meme hacmi büyük olan ve bu nedenle memelerinde sarkma oluşan hanımların göğüs bölgesinde oluşan yük, sırt ve boyun ağrılarına, deride terleme ve pişiklere, iskelet bozukluklarına ve solunum sorunlarına yol açabilir. Sütyen kopçaları omuzlarda çöküntü, kızarıklık ve izler oluşturabilir.

İri memeler sadece çıplakken değil, kıyafet altından da estetik görünmeyecek ve kişinin özel yaşamının yanı sıra iş ve sosyal yaşantısını, hareket kabiliyetini ve öz güvenini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Tıp dilinde “redüksyon mamaplasti” adı verilen meme küçültme ameliyatı, yukarıda sözü edilen sorunları gidermek amacı ile tasarlanmıştır. Bu ameliyat ile memelerden fazla deri, yağ ve süt bezi dokuları çıkartılarak daha küçük, hafif, düzgün şekilli, daha sıkı ve dik memeler elde edilebilmektedir. Meme ucunun da küçültülmesi  bu ameliyat ile mümkündür.

Meme küçültme ameliyatı genellikle sadece estetik kaygılar ile değil aynı zamanda fiziksel anlamda bir rahatlama elde etmek amacı ile yapılır.

Meme küçültme ameliyatı memelerin gelişimi tamamlanmadan yapılmaz. Ameliyatın neler getireceğini anlamış olan ve gerçekçi beklentileri olan hanımlar bu tür bir girişim için uygun adaylardır.

Çocuk emzirmeyi isteyen hastalara meme küçültme ameliyatı tavsiye edilmez çünkü meme küçültme ameliyatı ile süt bezleri de önemli oranda çıkartılacağından dolayı doğumdan sonra süt üretimi azalır.

Sütyen veya bikini altında kalan ameliyat izleri meme küçültme ameliyatında kaçınılmazdır. Memenin büyüklüğüne ve kullanılan cerrahi tekniğe göre meme altında tek bir dik çizgi veya ters T şeklinde bir ameliyat izi oluşur.

İlk görüşmede hasta cerrahına, tüm şikayet ve beklentilerini anlatmalı ve cerrahın sunacağı önerileri dikkatle dinlemelidir. İlaç ve sigara kullanımı olup olmadığı cerraha açıklanmalıdır.

Cerrah memelerin muayenesini ve ölçümünü yaptıktan sonra kullanılacak cerrahi teknik konusunda kararını vermeli ve bunu hastası ile paylaşmalıdır.

Meme küçültme genel anestezi altında yapılan yaklaşık 3-4 saat sürebilen bir ameliyattır. Çeşitli teknikler tarif edilmiştir. Ancak sıklıkla, meme altında ‘ters T’ veya ‘gemi çapası’ biçiminde tarif edilen bir iz bırakan türde bir küçültme uygulanır. Fazla deri, yağ ve süt bezleri alındıktan sonra, meme ucu yükseltilerek kalan deri bu meme ucu etrafında sarılıp altta birbirine kavuşacak şekilde onarılır. Bazı durumlarda koltuk altındaki yağları biraz daha düzeltmek için ameliyata vakum ile yağ emme (liposuction) eklenebilir. Çoğu zaman meme ucunun kan dolaşımı ve duyusu korunur. Ancak, memenin çok aşırı büyük olduğu olgularda meme ucu yeni yerine deri nakli yöntemi ile yerleştirilir.

Ameliyattan sonra memelere çepeçevre pansuman yapılır. Bir iki gün boyunca her iki koltuk altına yakın bölgelere drenler yerleştirilir. Oluşabilecek ağrılar  ilaç ile baskılanabilir. Kısa bir süre sonra pansumanlar azaltılıp hastaya elastik sütyen giydirilir. Memelerde oluşan ödemler 3-4 hafta içinde tamamen çözülür. Ağır kaldırmak veya itmekten 3-4 hafta uzak durulmalıdır. Çok ağır bedensel güç gerektirmediği sürece 10 gün içinde işe geri dönebilmek ve sosyal aktivitelerde bulunmak mümkündür. Ancak 1-2 aydan önce ağır iş ve egzersiz yapılması sakıncalı olabilir. Cinsel ilişkiden de 2-3 hafta kadar uzak durulması gerekir.

Ameliyat sonrası az bir miktar sıvının dikiş yerlerinden sızması veya biraz kabuklanmalar olması normaldir.

Memenin tamamen planlanan  biçimini alması için 3-6 ay geçmesi gerekir.

Ameliyattan sonra büyük memelerin yol açtığı fiziksel sıkıntılardan hemen kurtulacaksınız.  Vücudunuz daha orantılı görülecek kıyafetleriniz daha çok üzerinize yakışacaktır.

 

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)