MEME DİKLEŞTİRME (MASTOPEXY)

 

 

 

 

 

 

 

Hamilelik ve emzirmenin neden olduğu meme elastikiyetinin kaybı, yer çekimi, göğüs üstüne yatma alışkanlığı gibi nedenler, yıllar içinde memelerin gevşeyip sarkarak biçimini kaybetmesine yol açabilir. Mastopeksi, memelerde oluşan sarkıklıkları düzelterek memelerin tekrar biçimlenmesini sağlayan bir ameliyattır. Mastopeksi ile meme ucu da gerektiğinde küçültülebilir.

Eğer, sarkmış olan memeler hacim olarak yetersiz ise, mastopeksi ile birlikte, meme protezi ile hacim desteği de sağlanması mümkündür.

Mastopeksi, görünümünüzü güzelleştirecek, öz güveninizi arttıracaktır. Ancak, bu tür bir girişim ile hayalinizdeki kişi olacağınızı veya çevrenizdeki insanların size karşı duygu ve düşüncelerinin bir anda değişeceğini düşünmemelisiniz. Sağlıklı, gerçekçi beklentileri olan hanımlar mastopeksi için uygun adaylardır.

Tekrar hamile kalmayı planlayan hanımlara mastopeksi tavsiye edilmez çünkü hamilelik, ameliyat edilmiş memelerin şeklini bozabilir. Mastopeksi ameliyatı emzirmeyi etkilemez.

Mastopeksi son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak özellikle sigara içen hanımlarda, küçük sorunlar görülebilir. Sigara, izlerin iyileşmesini de olumsuz yönde etkileyebilir. Cerrahınızın öneri ve tavsiyelerine uyarak, olası riskleri minimuma indirmek mümkündür.

Mastopeksi ameliyatından sonra, iç çamaşırı veya bikini altında kalacak çizgi biçiminde izler oluşur. Bu izler memenin sarkıklık derecesine göre, meme ucu altında küçük dik bir çizgi olabileceği gibi, çok sarkık memelerde, “ters T” biçiminde, meme kıvrımı altında kalacak bir iz şeklinde olabilir.

Mastopeksi, genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Memenin, sarkıklık derecesine ve protez kullanımı ihtiyacına bağlı olarak, 1.5-3.5 saat sürebilir.

Ameliyat sırasında yapılan işlemler sarkmaya neden olan deri fazlalıklarının çıkarılması, meme guddesinin ve meme ucunun yukarı taşınması, ve kalan derilerin meme ucu altında toparlanarak uygun şekilde dikilmesi, gerek duyuluyor ise meme guddesi altına protez yerleştirilmesi olarak özetlenebilir.

Memede sarkma miktarı çok küçük olan bazı vakalarda, meme ucu etrafından, çepeçevre daire biçimli bir deri parçası çıkartılıp kalan dokunun, tekrar meme ucuna çepeçevre dikilmesi şeklinde ‘konsentrik’ mastopeksi adı verilen bir teknik kullanılabilir.

Ameliyattan sonra, memeler etrafına çepeçevre pansuman ile destek yapılır. Hasta ertesi gün ayağa kaldırılır ve aynı gün taburcu edilir. Memelerde hafif ağrı ve morluk görülebilir. Bunlar ilaçlar ile azaltılır. Birkaç gün sonra, elastik bir sütyen giydirilir.

Hastanın, ameliyat sonrası en az 2 hafta sigara içmemesi yara iyileşmesi açısından çok önemlidir. Cinsel ilişkiden 10-12 gün, yük taşıma ve ağır egzersizden 2-3 hafta kadar uzak durulmalıdır.

Dikişler, 1-2 hafta sonra alınır. Eğer emilebilir dikiş kullanılmış ise dikişler alınmaz.

 

 

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)