LİPOSUCTİON

Liposuction -liposhaping (vakum ile yağ çekme):  Liposuction (vakum ile yağ alma), istenmeyen yağları karın, kalça, basen, uyluk, diz gibi belirli bölgelerden vakum yardımı ile çekerek, vücuda şekil vermek için uygulanır. Liposuction’ın amacı fazla kiloların hepsini yok ederek zayıflatmak olarak algılanmamalıdır. Bu girişimle daha çok, diyet yaparak yok edilemeyen ve vücut hatlarını bozan yağları almak ve daha düzgün vücut hatları elde etmek mümkündür.  

Liposuction ile görünümünüzü daha güzelleştirebilirsiniz. Öz güveniniz artar. Ancak, insanların bu girişimden sonra size karşı duygu ve düşüncelerinin birdenbire değişeceğini bir anda hayalinizdeki kişi olacağınızı düşünmemelisiniz. Gerçekçi beklentileri olan, fiziksel anlamda sağlıklı kişiler liposuction için uygun adaylardır.

Normal kiloda, deri elastikiyetini kaybetmemiş, belli bölgelerinde yağ birikimleri olan kişilerin liposuction’dan  en çok faydalanabilecek vücut yapısına sahip olduğu söylenebilir. Yaş, liposuction için belirleyici bir unsur olmamak ile birlikte, derinin elastikiyetini yaşlanma ile kaybetmesi, liposuction sonrası dokularda arzu edilen gerilme ve toparlanmanın istenilen ölçüde olamamasına yol açabilir.

Cerrahınız ile yapacağınız ilk görüşmede, genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesi, yağ birikimlerinizin bölge ve miktarının tespiti, deri elastikiyetinin ölçümü yapılacak, beklentileriniz cerrahınız tarafından dinlenecek, ve yapılacak girişimin türü ve şekli konusunda siz ve cerrahınız arasında ortak bir karara varılacaktır. Örneğin, deri elastikiyetini tamamen yitirmiş, doğum sonrası oluşmuş deri çatlakları bulunan bir hanımın, karın bölgesindeki yağ birikimlerini liposuction ile düzeltmek istemesi, sağlayacağı sonuç açısından çok tatmin edici olmayacağından, hastanın beklentilerine cevap verebilecek bir sonuç, liposuction ile değil de karın germe (abdominoplasti) yolu ile sağlanabilecektir. Bu ve benzer önerileri ve düşünceleri cerrahınız ile paylaşıp ortak bir karara varmalısınız.

Sigara ve ilaç kullanımı, herhangi bir enfeksiyon (özellikle deri enfeksiyonu) varlığı, mutlaka bildirilmelidir.

Liposuction, alınacak yağ miktarı ve bölgelerin sayısına göre genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bir ameliyattır. Ancak, hastanın konforu açısından genel anestezi daha uygundur. Ameliyat süresi de alınacak yağ miktarına ve bölgelerin sayısına bağlı olarak 1-3 saat arasında değişir. Liposuction ile çekilecek yağ miktarı 1,5-3 lt. arasında dır.

Liposuction yapılmadan önce, yağ birikimlerinin olduğu bölgeler özel bir sıvı ile şişirilir. Kullanılacak sıvının miktarı cerrah tarafından belirlenir. Ardından, liposuction kanülleri uygun yerlerden deriye yapılacak 0.4 cm’lik küçük kesiler ile yağ birikimlerinin olduğu  bölgelere yönlendirilir. Yağ birikimleri vakum yardımı ile bulundukları bölgelerden uzaklaştırılır. Küçük yağ birikimleri için kanül yerine özel enjektörler de kullanılabilir. Enjektör ile çıkarılan yağlar gerektiğinde dolgunluk olması istenilen bölgelere geri enjekte edilebilir. Bu işlem lipofiling (yağ ile doldurma) olarak adlandırılır.

Liposuction ve lipofiling işlemlerine genel olarak liposhaping (Yağ-şekillendirme) adı verilir.

Lipsuction sıvı kaybettiren bir ameliyat olduğu için hastalara ameliyat öncesi ve sonrasında yeteri kadar sıvı takviyesi yapılır. Ameliyat sonrası hastaya, yağ çekilen bölgelerini tamamen saracak özel bir korse giydirilir.

Liposuction, alınacak yağ miktarının çok abartılmaması şartı ile bazı basit tedbirler alınması yeterli olan güvenli bir ameliyattır.

Liposuction’da iz hiçbir zaman sorun oluşturmaz. Deri elastikiyetine bağlı olarak dokuların gerilme ve toparlanması farklılık gösterebilir. Diğer bir deyiş ile deri elastikiyetinin az olduğu durumlarda, deride geçici veya kalıcı dalgalanmalar görülebilir.

Ameliyattan hemen sonra, kesi yapılan yerlerden bir miktar sıvı sızıntısı olacaktır. İlk 2-3 hafta bir miktar ödem morarma ve ağrı şikayetleri olabilir. Ağrı kesiciler ve zaman bunları tedavi edecektir. Ameliyattan bir gün sonra, hasta ayağa kaldırılır ve taburcu edilir. Dikişler 10 gün sonra alınır. Bir veya iki hafta içinde hastanın işine ve sosyal hayatına geri dönmesi mümkündür. Ağır fiziksel egzersiz yapılması 4 hafta kadar tavsiye edilmez. Korse yaklaşık 3-4 hafta kadar kullanılır.

Liposuction sonrası vücut hatlarında düzelmenin safhaları vardır. Öncelikle, ameliyat sırasında çıkarılan yağlar, ardından liposuction sonrası, canlığını yitiren yağların atılması, ve onun ardından o bölgede mevcut dokuların ödem ve morarmalarının düzelip, gerilme ve toparlanması sürecini beklemek gerekir. Bu süreç 3-6 ay dır.

Ameliyattan belli bir zaman sonra kıyafetlerinizin, üzerinize ne kadar yakıştığını görmek sizi mutlu edecektir. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz ile vücudunuzun yenilenmiş şeklini daha özenli bir şekilde koruyabilirsiniz.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)