KEPÇE KULAK AMELİYATI

 

   

   Video İçin Tıklayınız.

 

Kulak kepçesi estetik girişimleri kulak boyutunu küçültme ya da kepçe kulak görünümünü düzeltmek amacıyla yapılır. 

Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna "kepçe kulak" veya "yelken kulak" adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki kıvrımların yetersiz gelişmesi ya da kıkırdak kısmın normalden fazla geniş olması, genellikle temel sebeptir.
 

Kepçe kulak deformitesi, bir çocuğun ruh sağlığı ve arkadaş ilişkileri, açısından önemli sorun oluşturabilir. Bu nedenle erken dönemde düzeltilmesi faydalıdır.
 

Kulaklar ve kıkırdak yapı 5-6 yaşlarında, gelişimini tamamlayacağından, kepçe kulakların okul öncesi dönemde düzeltilmesi mümkündür. Çocukluk döneminde düzeltilmemiş kepçe kulakların, ileri yaşlarda düzeltilmesi de elbette mümkündür.
 

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı hastanın yaşına göre, lokal (bölgesel uyuşturma) veya genel anestezi (tam bayıltma) ile yapılabilir. Ameliyat, tek veya iki taraflı olması ve problemin seviyesine göre yaklaşık olarak, 1-2 saat sürer.
 

Ameliyat safhaları, kulak arkasından deri çıkarma, kıkırdağı, mevcut biçimini zayıflatarak geriye katlayacak biçimde yeniden şekillendirme, kulak arkasında kalan derinin ucuca onarımı olarak özetlenebilir. Ameliyattan sonra kulaklar geniş pansumanlar ile kapatılır. Hasta aynı gece veya ertesi sabah taburcu edilebilir.
 

Kepçe kulak düzeltme son derece güvenli bir ameliyattır. Çok ender olarak küçük kan birikmeleri görülebilir. Bunlar da genellikle kolayca ile kontrol altına alınabilir.
 

Ameliyattan 10-12 gün sonra dikişler alınır ve pansuman yerine 3-4 hafta süreyle sporcuların kullandığı alın bantlarından takılarak kulaklar olası bir darbeden korunur. Alın bandının özellikle gece uykuda kullanılması kulakları korumak için önemlidir.
 

Birkaç hafta boyunca özellikle çocuk hastaların kulağa olabilecek darbelerden korunmak için  aktivitelerine  dikkat etmesi gerekir.

 

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)