KARPAL TÜNEL SENDROMU / KUBİTAL TÜNEL SENDROMU

KARPAL TÜNEL SENDROMU

Karpus kelimesi, el bileğini anlamına gelir. Ön kol ve elin en önemli duyu ve motor sinirlerinden biri olan median sinir, bilek seviyesinde ve el ayasında bir tünelin içinden geçer. Bu tünelde herhangi bir sıkışma nedeni ile sinir üzerinde oluşacak basınç zaman içinde sinirde fonksiyon bozukluklarına ve sinir hasarına yol açar. İşte tüm bu duruma karpal tünel sendromu adı verilir.

Parmaklarda uyuşukluk, kolda elde ve parmaklarda ağrı ve güç kaybı şikayetlerine, sabaha karşı ağrı ve uyuşma nedeni ile uykudan uyandıran, kronik, rahatsız edici sorunlara yol açan bu sendrom,  tedavi uygulamada gecikilirse, ileri dönemlerde median sinirde geri dönüşümü olmayan hasarlara, başparmak tabanındaki kasların erimesine yol açabilir.

Genellikle nedeni bilinmemekle birlikte, tendon yangıları, eklem çıkıkları, kırıklar, artritler, hamilelik döneminde su tutulumu gibi durumlar bu sendroma neden olabilir.

Muayene ile tespit edilebilen bu rahatsızlığın teyit edilmesi için EMG yapılması gereklidir.

İlaç tedavisi, fizik tedavi, atelleme yöntemleri ile şikayetler gerileyebilir. Ancak, tam anlamı ile tedavi etmenin yolu cerrahi girişim ile siniri sıkıştıran tüneli gevşetmektir. Bir hafta kadar el bileğine, parmakları açıkta bırakan bir atel uygulanır.

Ameliyattan sonra, parmak uçlarındaki ağrı ve uyuşukluk hızla azalır. Dikiş etrafındaki hassasiyet ve ağrı geçicidir ama bazen haftalarca devam edebilir.


 

KUBİTAL TÜNEL SENDROMU

Kolun, önkolun ve parmakların önemli duyu ve motor sinirlerinden olan unlar sinir, dirseğin masa üstüne koyulduğu zaman temas ettiği yüzeyin altındaki oluktan geçer. Bu oluğun içinde bazen unlar sinir basınca maruz kalabilir. Bu durum, dirsek, önkol ve elde güç kaybı, uyuşma, ağrı ve karıncalanma şikayetlerine yol açar.  Bu duruma kubital tünel sendromu adı verilir.

Tanı muayene ile konulabilir. EMG ile teyit edilmesi gerekir. Dirsek bölgesine yapılacak bir cerrahi girişim ile sinirin bulunduğu oluktan çıkartılarak, önkolun daha iç ve ön kısmında deri altına veya gerekli durumlarda kas altına serbest bir biçimde yerleştirilmesi ile tedavi sağlanır.

Önkol dirsek ekleminden 90 derece açı ile katlanarak atele alınır. Üç hafta atelde kalır. Bu süre içinde kolu kullanmak pek mümkün olmaz ama bunun dışında herhangi bir kısıtlama olmaz.

rumlarda ameliyat sonrası dönemde fizik tedavi önerilir.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)