İNSÜLİN NEDİR? İNSÜLİN DİRENCİ NEDİR?

 

İnsülin Nedir?

  • İnsülin, pankreastaki Langerhans adacıklarından salgılanan ve kan metabolizmasında glikozdan sorumlu olan kas, yağ ve karaciğer gibi kan şekerini kullanan dokulara şekerin alınması ve kullanılmasını sağlayan bir hormondur.

  • İnsülin, karaciğer ve kaslardaki fazla glikojenin depolanmasını sağlar. Aynı zamanda yağ hücrelerinde yağ birikimine neden olur. Karbonhidrat miktarının depolanamayacak kadar fazla miktarda olması durumunda, yağ olarak depolanmasını sağlar.

  • İnsülin lipaz aktivitesini azaltır.

Hızlı kilo kaybı; şok diyetler ile ya da aç kalarak  mümkün olabilir, fakat bu kilo kaybı takibinde yeniden yeme eğilimi (yoyo etkisi) sonunda kilonun hızla geri alınmasına ve bazı tıbbi probleme neden olur. 
 

 

 

 

 

 

İnsülin Direnci Nedir?

Vücuttaki şekeri kontrol etmek için salgılanan insülinin etkisini göstermesindeki zorluk olarak tanımlanabilir. Normal şartlarda vücut şekeri 1 ünite insülin ile kontrol altına alabiliyorken insülin direnci olan hastalarda vücut 2-3 ünite insülin salgılamak durumunda kalır.  

İnsülin direnci arttıkça, şeker kontrolünü sağlamak için insülin salgısıda  artar. Bu da vücutta gereğinden fazla insülin salgılanması anlamına gelir.

Dokularda ve  hücrelerde  bu şekilde insüline direnç oluşmuşsa şekerin dokulara alınıp, kullanılması, yakılması zorlaşır.Kanda şekerin artışı  sonucu, pankreas  şekerin dokular tarafından kullanılması için daha çok çalışarak daha çok insülin salgılar.Aşırı salınan insülin açlık hissine, daha çok yeme ve atıştırmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturur. Bu durum hem insülin rezervini azaltır hem de kanda dolaşan aşırı insülin miktarı obezite, hipertansiyon, ateroskleroz gibi kronik hastalıkların oluşması için uygun bir ortam hazırlar.

İnsülin direncini kontrol altına alarak; 

  • Vücut ağırlığındaki yağ oranını azaltma

  • Kas yapısını koruma

  • Yeni ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırma hedeflenmektedir.

İnsülin Direncinin Artışının Sebebi Nedir?

İnsülin direnci genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme sonucu oluşur. İnsülin direnci artışında genetik yatkınlık önemli olmakla beraber, son zamanlarda rafineri gıdaların tüketiminin,"fast food" tarzı beslenmenin artmasıda önemli faktörlerdendir.    

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)