Horlamanın Başlıca Nedenleri

  • Uykuda, özellikle derin uykuda dil ve boğaz kasların  gerginliği azalır. Gevşemiş kaslar  nedeniyle sırt üstü yatınca dil kökü  boğaz arkasına doğru kayar. Alkol ya da bazı ilaçları alındığında kas kontrolü daha da  azalır, horlama artar.
  • Boğazdaki dokuların aşırı büyük olması, özellikle çocuklarda bademcik ve geniz etinin büyümesi en sık rastlanan horlama nedenidir. Şişman insanlarda kalın boyun dokusu da solunum yolunu daraltarak horlamaya sebep olur. Kist ve tümörlerde nadir olarak bu yolla horlama yapabilmektedir.
  • Yumuşak damak ve küçük dilin aşırı sarkık ve uzun olması boğaz arkasında hava yolunu daraltır ve horlamaya neden olur.
  • Solunumda göğüs kafesi vakum etkisi oluşturarak burun ve ağızdan nefes almamızı sağlar. Burun tıkanıklığı olanlarda boğazdaki vakum etkisi, gevşek dokuları hava yoluna doğru daha fazla çeker. Bu nedenle burun açık iken horlamayan kişide burun tıkanınca  horlama başlar. Bu durum  bazı insanların sadece alerjik dönemlerde veya grip, sinüzit olduğu zamanlarda horlamalarını açıklamaktadır. Burun deformasyonlarında,  burun içi kemik ve kıkırdak eğrilikleri olanlarda da  benzer şekilde   horlama  olmaktadır. 
UYKU HIZLI İLETİŞİM

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)