Horlama Hastalık mıdır?

Horlamadaki gürültüden dolayı çevrenin, özellikle de eşin rahatsız olması söz konusudur. Bu nedenle horlayanlar daha çok yakınlarının ısrarı ile hekime başvurmaktadır. Horlama ailenin diğer bireyleri için uykusuz gecelerin sorumlusudur ve aile yaşamını ciddi bir şekilde tehdit eder. Horlayan kişi tatil ve iş gezilerinde istenilmeyen oda arkadaşıdır ve alay konusu olur.

Basit horlama başlangıçta sıklıkla sırtüstü pozisyonda ortaya çıkar. Kilo aldıkça üst solunum yolundaki darlığın artmasından dolayı her pozisyonda horlama olabilir.

Uykuda solunumla ilgili düzensizlikler, solunum durmaları olmadığı için,  basit horlamanın sadece sosyal bir sorun olduğu, sağlık açısından bir tehlikesi olmadığı düşünülmekte idi. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu tür horlamaların da gece boyunca solunum için harcanan güç artışı dolayısıyla vücutta yorgunluğa, buna bağlı olarak da gündüz halsizlik ve uykululuğa neden olabildiğini göstermektedir.

Horlama uykuda nefes durması (Uyku apnesi) beraber olabilir. Şiddetli horlama 8-10 saniyeden fazla bir süre kesiliyor nefes alınamıyor ve bu sık tekrarlıyorsa horlama ile birlikte apne hastalığı var demektir. Uyku Apnesi ciddi bir sağlı sorunudur ve tedavisi gerekir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)