Horlama  – Basit Horlama

HORLAMA NEDİR, NEDENLERİ-TEDAVİSİ

Ağız ve burun arkasındaki hava yolunda darlık olduğunda ortaya çıkan gürültü biçimindeki sese horlama denir. Dilin arkası, yumuşak damak, küçük dil ve geniz daralabilen bölgelerdir. Solunumla birlikte titreşmekte ve horlama ortaya çıkmaktadır.

Beraberinde solunum düzensizliği ve uykuda nefes durması yani apne olmayan horlamalara ‘basit horlama’ denir.

Horlama toplumda oldukça yüksek oranda görülür. Anketlere dayanılarak yapılan araştırmalarda bu oran ortalama %40 civarında tespit edilmiştir Belirtilen bu oranlar, aslında daha yüksek olabilir; çünkü horlayanların çoğu horladıklarının farkında değildir. Çok gürültülü olmadıkça yakınları bile bazen horlamanın farkına varmayabilirler.

Yaşın artmasıyla birlikte horlamanın görülme sıklığı da artar. Normal erişkin insanların en az %45’ i zaman zaman horlamaktadır. %25’ i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte artar. Bayanlarda ise horlama problemi özellikle menopoz döneminden sonra ortaya çıkar. Altmış yaşında erkeklerin %60’ı, kadınların %40’ı horlamaktadır.

 

Erkekler neden kadınlardan daha sık oranda horlar?

Bunun nedeni,  her iki cins arasında kas yapısında farklılıklar ve yağlanmanın kadınlarda esas olarak kalça bölgesinde, erkeklerde ise boyun ve karın çevresinde yoğunlaşmasıdır. Kilolu erkeklerde, özellikle sırtüstü yatarken  dilin de arkaya kayması ve uyku ile birlikte yutak çevresindeki yumuşak dokuların ve kasların gevşemesi, karın kitlesinin diyaframa ve göğüs içine baskısı horlamayı artırır.

Menopozdan sonra hormonal değişiklikler sonucu kadınların kas yapısı ve yağlanması erkeklerinkine benzemeğe başladığından, belirli bir yaştan sonra  horlama oranı artarak erkeklere yaklaşır.


Basit horlamada tedavi gerekir mi?

Uykuda solunum düzensizliklerine neden olmayan  "Basit Horlama"   bazı önlemlerle hafifletilebilir.

Kilo verme, uyku saatlerinden önce alkollü içki almama, akşamları hafif yemekleri tercih etme, yüksek yastıkla yatma, burun açıcı bant ve cihazların kullanımı gibi basit önlemler genellikle  faydalı olmaktadır. 

Horlama sırtüstü pozisyonda daha sık ortaya çıktığından, sırtüstü yatmaya engel olmak gerekir. Bu amaçla sırta tenis topu büyüklüğünde bir top bağlayarak kişinin sırtüstü yatması engellenip horlama önlenebilir. İlk bakışta garip gibi gözüken bu yöntem çoğunlukla etkilidir. 

Horlama artmışsa ve her pozisyonda oluyorsa başka tedavi seçeneklerinden yararlanılır.

Bu amaçla dili bastırarak geriye gitmesini engelleyen, alt çeneyi öne doğru çekerek dil arkası boşluğunu genişleten ağız içi aletler ve bazı ameliyatlar uygulamaktadır.

Bu tür apareylerin basitleri hazır olarak vardır.  Daha detaylı olanları ilgili diş hekimleri tarafından hastanın ağzına uygun ölçüler alınarak yapılır. 

Horlama ile birlikte apne varlığı yapılan detaylı endoskopik muayene ve uyku testleri ile belirlenmişse daha ciddi tedaviler gerekir.  Bu tedaviler apne bölümünde anlatılmıştır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)