HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞINIZI İHMAL ETMEYİN

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek hiç şüphesiz her anne adayının ortak dileğidir.
Hamilelik döneminde ağız sağlığının korunması annenin yaşam ve beslenme kalitesini dolayısıyla bebeğin gelişimini elbette olumlu olarak etkileyecektir. Ancak hamilelik döneminde anne vücudunda değişikler meydana gelir. Fizyolojik ve psikolojik farklılaşma, özellikle kemik ve hormon metabolizmasındaki değişiklikler, diş fırçası kullanımının ve ağız bakımının zorlaşması gibi nedenler ağızda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına veya mevcut sorunların büyümesine ya da artmasına sebep olabilmektedir.

Hamilelik döneminde ağız bakımı

Hamilelik döneminde değişen hormon seviyeleri özellikle dişetlerinin hassaslaşmasına ve tükürüğün yapısında değişime ve ağızda asit ortamının artmasına yol açabilir. Sonuç olarak dişeti iltihabı ve diş çürüğü oluşumunda artış meydana gelebilir. Bu nedenle hamilelik döneminde diş fırçalama ve diş ipi kullanımı kesintisiz olarak sürdürülmeli, düzenli olarak dişhekimine gidilmeli ve diştaşı temizliği gibi işlemler yaptırılmalıdır. Ağız gargaralarının kullanılması ağızdaki bakteri plağının oluşumunu ve dişeti hastalıklarının görülme ihtimalini
düşürecektir.

Hamilelikte diş tedavileri yapılabilir mi?

Hamilelik döneminde birçok ilacın kullanımının yasak ya da sınırlı olması, cerrahi işlemlerin ve diş tedavilerinin yapılmasını zorlaştırabilir. Öte yandan hamileliğin son dönemlerinde annenin dişhekimi koltuğunda belli bir süreden sonra oturması kolay değildir. Bu nedenlerle tedavisi zorunlu olmayan diş problemleri doğum sonrasına ertelenebilir ya da bebeğin gelişiminin hızlı olduğu ilk üç ay ve doğumun yaklaştığı son üç ay arasında kalan 4. ve 6. aylar arasında basit diş çekimi, dolgu, kök kanal tedavisi gibi işlemler yapılabilir. Şiddetli diş ve dişeti iltihabının ortaya çıkması gibi zorunlu hallerde kadın doğum hekiminin onayı ile tedaviler yapılabilir.

Dişhekimliğinde kullanılan lokal anesteziklerin hamilelerde kullanımının yan etki oluşturduğuna dair bilimsel veri yoktur. Bazı penisilin türevi antibiyotikleri kullanımlarında da bir sakınca yoktur. Ancak bazı türdeki ilaçların bebeğin diş rengini etkilenebileceğinden kullanımları sakıncalıdır. Diş röntgeninin radyasyon dozu ve süresi oldukça kısa olmasına rağmen hamilelerde diş röntgeni çekiminden kaçınılır. Röntgen filmi alınması gerekiyorsa koruyucu önlük giyilmeli ve ışınlama dozunun düşük olmasına dikkat edilmelidir.

Hamilelikte diş kaybetmemek için ne yapmalı?

Hamilelik döneminde yada sonrasında birçok anne diş kaybeder. Bunun nedeni halk arasında yanlış bilindiği gibi bebeğin annenin dişlerinin kalsiyumunu almış olması değildir. Bu tamamen yanlıştır. Hamilelikte meydana gelen diş kaybının sebepleri yukarıda da bahsedildiği gibi anne vücudundaki hormonal değişiklikler dolayısıyla dişetlerinin hassaslaşması ve iltihaba yatkın hale gelmesi, tükrük yapısındaki değişmeler, bulantı kusma gibi olaylar ile ağız ortamının aside kayması, sık karbonhidrat içerikli besin tüketme ve diş fırçalama eksikliği nedeniyle çürük riskinin artması gibi nedenlerdir. Hamilelikte ağız diş sağlığını korumanın en iyi yolu hamilelik öncesinde, hamilelik sırasında ve sonrasında düzenli olarak dişhekimine gidilerek koruyucu önlemlerin alınması ve ağız ve diş bakımının düzenli olarak sürdürülmesinden geçmektedir. Annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğin diş gelişimi açısından dengeli beslenmeye özen göstermesi, vitamin, mineral ve proteinden zengin bir diyet seçmesi son derece önemlidir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)