ERKEKLERDE MEME KÜÇÜLTME

Erkeklerde kadınsı göğüs olmasına jinekomasti adı verilir. Çok ender konu edilse de aslında oldukça sık rastlanan bir durumdur. Çeşitli ilaçlar ve tıbbi problemlerden kaynaklanabilir. Ancak, hastaların önemli bir kısmında neden belli değildir.

Jinekomasti’li erkeklerde, memedeki yağ ve bezeli dokuların alınarak memelerin küçültülüp normal erkek memesi şekline dönüştürülmesi mümkündür. İleri olgularda deriden de doku çıkartılması gerekebilir.

Erkeklerde meme küçültme, her sağlıklı erkekte, yaş sınırı olmadan yapılabilir. Deri elastikiyetinin iyi olması önemlidir.

Çok şişman, alkol kullanan, anabolizan ilaçlar alan erkekler, meme küçültme için uygun adaylar değildir.

Jinekomasti’li erkeklerin öncelikle tıbbi ve özellikle de hormonal durum yönünden incelenip bu duruma yol açan nedenlerin tespiti yönünden uygun branşlarca incelenmesi gerekir.

Cerrahi girişim, genel anestezi altında 1-1.5 saat kadar sürer. Beze ağırlıklı memelerde, meme ucu kenarından yapılan bir kesi ile bu bezeler çıkartılır. Yağ ağırlıklı jinekomastilerde, liposuction ile meme küçültme uygulanır. Meme muhteviyatı ile birlikte deride de çok fazla sarkıklık var ise deri fazlalıkları da atılır.

Ameliyattan sonra 2-4 hafta kadar elastik bir korse veya bandaj uygulanır. 1-2 hafta içinde hasta normal günlük hayatına geri dönebilir.

 

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)