ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

PEDODONTİ NEDİR?

Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bilim dalıdır.|-|

DİŞ SÜRMESİ

Süt dişleri 6. Ayda sürmeye başlar ve 36. Aya kadar toplam 20 adet olacak şekilde tamamlanırlar.
 

İlk süt dişinin sürmeye başlamasıyla fırçalama başlamalıdır.
Fırçalama hem mukozada kaşıma etkisi yaparak bebeğinizi rahatlatacak hem de çürük oluşumunu engelleyecektir.
İlk daimi diş sürmesi ise 6 yaşında başlar ve tamamlanmaları ortalama 12-13 yaşı bulur.

BESLENME ve FIRÇALAMA

Çocukların diyeti beş ana besin grubunun (karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral) tamamını gerekli oranlarda içermelidir. Tek bir besin grubununa eğilim hem diş sağlığımız hem de genel vücut sağlığımız için istenmeyen bir durumdur.
 
Özellikle karbonhidrat ağırlıklı gıdalarla (ekmek, makarna, pilav) beslenen ve abur cubur tüketimi fazla olan çocuklarda çürük oluşumu kaçınılmaz sondur. Çocuklarınızın diş sağlığı için beslenmeniz istenilen şekilde modifiye edilmeli ve dişler sabah ve gece yatmadan önce fırçalamalıdır.

Abur cubur grubu besinler (çikolata, şeker, cips, kraker, bisküvi) sınırlandırılmalı, ara öğün olarak tüketilmemeli ve tüketimden sonra dişler fırçalanmalıdır. Önemli olan fırçalamanın etkin şekilde yapılmasıdır dolayısıyla 7 yaşına kadar fırçalama ebeveynler eşliğinde olmalıdır.

 

 

 

 

 

KORUYUCU UYGULAMALAR ve TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Günümüz diş hekimliğinin amacı oluşan çürükleri tedavi etmek yerine, en başından çürük oluşumunu engellemektir. Bu noktada devreye pedodontistler ve koruyucu uygulamalar girmektedir. Bu uygulamaların birincisi FLUOR’ dur. Fluor geçmiş yıllarda tablet şeklinde ailelere önerilen bir ajandı ancak fluorun sistemik alımının dişler üzerinde kalıcı bir yararının olmadığının anlaşılmasından sonra bu uygulama terk edildi. Günümüzde jel ve vernik şeklinde üretilen ve direkt diş yüzeyine fırçalar yada hazır yumuşak kaşıklarla uygulanan fluorun 6 aylık aralıklarla uygulanımı tatmin edici sonuçlar doğurmaktadır. Uygulama şekli kolaydır ve kısa sürede (5dk’ dan az) işlemin tamamlanması avantajdır. Üç yaşından itibaren çürüklü yada çürüksüz tüm dişlere uygulanmalıdır.

 

 

 

 

 

      
         Flor vernik                           Flor jel
Koruyucu uygulamaların bir diğeri fissür örtücü (koruyucu dolgu) uygulamasıdır. Fissürler dişlerimizin çiğneme yüzeyindeki girintili çıkıntılı bölgelerdir. Fissürlerin  en derin kısımları çok incedir ve fırçalamayla dahi tam olarak temizlenememektedir. Yapısal olarak üzerinde fazla girinti olan süt ve daimi dişlerin henüz çürükler başlamadan fissür örtücü dolgularla kaplanması gerekmektedir.  Dolguların uygulanması öncesinde diş dokusunda herhangi bir kazıma işlemine gerek yoktur.
 
Süt ve daimi dişler tamam birbirinden bağımsızdır ve süt dişlerinde yapacağımız bir tedavinin alttan gelecek olan dişi etkilemesi mümkün değildir. Daimi dişlerdeki tedavilerin tamamı (dolgu,tedavisi,çekim) süt dişlerine de uygulanabilmektedir. Ancak istenen ağızda hiç çürük olmaması, varsa da değişim yaşına kadar ağızda tutmaya yönelik işlemlerle tedavi edilmesidir. Çekim süt dişlerinde en son düşünülmesi gereken tedavi şeklidir. Çünkü bu dişlerin kökleri alttan gelecek daimi dişler için rehberdir ve erken çekim ileride çapraşıklık oluşmasına neden olur. Çekim dışında bir alternatif yoksa oluşan boşluğu korumak için yertutucu apereyler hazırlanmalıdır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)