BOTOKS - DOLGU

Botoks nedir? Ne işe yarar?

Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir proteindir. Kasların aktivitelerini ve güçlerini geçici bir süre azaltma etkisi yapar.

 

Yıllar içinde, alın, kaşların arası, göz kenarları, dudak kenarları vb. bölgelerde, kasların sürekli mimik hareketlerinin etkisi ile, başlangıçta yüzeysel, zaman geçtikçe derinleşen deri çizgileri oluşur. Botoks’un bu bölgelere uygulanması, çizgilenmelere yol açan mimik kaslarını gevşeterek ve etkisini kısmen azaltarak, derinin rahatlamasını, dolayısı ile yüzün daha huzurlu, dingin ve genç görünmesini sağlar.

Kaşları yanlardan kaldırıcı özelliği de vardır.


Botoks nasıl uygulanır?

Uygun ölçülerde sulandırılarak, minik bir iğne yardımı ile mimik kaslarının içine enjekte edilen botoks, 3-4 gün içinde etkisini göstermeye başlar. Uygulama süresi yaklaşık 10 dakikadır. Oturur pozisyonda uygulanır. Uygulamadan sonra yaklaşık 4 saat başın dik kalması daha uygun olur.

Uygulama yapılmadan 1-2 saat önce uyuşturucu krem sürülmesi, iğnelerin ağrısını az hissetmek açısından yararlıdır. Uygulamadan sonra bazen küçük morluklar ve kızarıklıklar oluşabilir.


Botoks ne kadar süre etkillidir?

Botoks’un etkisi maalesef  kalıcı değildir. Yaklaşık 6 ay sonra botoks’un etkisiz hale getirdiği reseptörlerin yerine yenileri üretilir. Kaslar eski güçlerini tekrar kazanır ve çizgiler ve kırışıklıklar eski haline geri döner. Erkeklerde kaslar daha güçlü olduğundan botoks etki süresi daha da kısalabilir. Etkinin devamlılığı arzu edildiği taktirde uygun aralıklarla tekrarlamak gerekir.


Dolgu nedir? Ne işe yarar?

Hayvansal olmayan, stabilize hyaluronik asit (non-animal stabilized hyaluronic acid: NASHA) içeren Restylene, yüz kıvrımlarındaki derinleşmeleri, dudaklarda oluşan çizgileri, yüzde oluşan çizgileri, içini doldurarak daha az belirgin hale getirmekte kullanılan şeffaf bir jeldir. Hayvansal olmaması alerji ihtimalini azaltmak ve olası bulaşıcı hastalıkları önleyebilmek içindir.

Yaşlanma, güneşin olumsuz etkileri, günlük stresler, sigara gibi nedenlerle derinin hyalüronik asit yoğunluğu azalır. Kollajen ve elastin lifleri deforme olur. Bu durum derinin eski elastikiyetini, hacmini ve gerginliğini koruyamamasına neden olur. Restylane, minik enjektörler ile bu kıvrım ve çizgilerin içine enjekte edilerek, oluşan hacim kaybının giderilmesine, çizgilerin yok edilmesine yardımcı olur.


Dolgu maddeleri nasıl uygulanır?

Uygulama yaklaşık olarak 20-30 dakika sürer. Uygulamadan 1-2 saat önce derinin krem ile uyuşturulması ile iğneden kaynaklanabilecek ağrılar giderilebilir. Uygulamadan sonra hafif kızarıklık ve morluklar görülebilir. Makyaj ile bunlar kapatılabilir.


Dolgu ne kadar süre etkilidir?

dolgu etkisi yaklaşık 6-12 ay sürer. Hareketli bölgelerde ( dudak gibi) daha erken etkisi geçerken, hareketsiz bölgelerde etkisi daha uzun sürmektedir. Etkinin devamı için enjeksiyonun tekrarlanması gerekmektedir.

Dolgu maddeleri ile cerrahi girişim olmaksızın kazanılan bir gençleşme sağlanabileceği gibi, diğer estetik yüz ameliyatları ile kombine edilerek daha çarpıcı bir sonuç elde edilmesi de mümkündür.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)