PEDODONTİ ( Çocuk Diş Hekimliği )

Pedodontİ  0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı, oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır. 


Süt Dişlerin Önemi 


Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. ‘ Nasıl olsa değişecek’ düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur. Süt dişleri genel  vücut  gelişiminin yanı sıra çenelerin gelişimi için de gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde süt dişlerinin eksik olması yanlış telaffuza ve bunun alışkanlık haline gelmesine neden olabilir. Çürük ya da eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünerek psikolojik rahatsızlık duyarlar. Süt dişlerinin diğer bir görevi, alttan gelen daimi dişlere rehberlik etmek ve yerlerini korumaktır. Bir süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişler bu boşluğa doğru kayar. Alttan gelecek daimi ( kalıcı ) dişe yer kalmaz. Bu diş diğerlerini sıkıştırır, sonuç olarak çapraşıklıklar meydana gelir.


 KORUYUCU UYGULAMALAR 


   Ağız bakımı – Fırçalama :


İlk dişler ağızda görünür görünmez temizlenmeye başlanmalıdır. Temiz bir tülbent  ya da gazlı bez kullanılarak bebeğin dişleri silinmelidir. Diş fırçası kullanımına bebeğin arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanabilir. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalamak için bir teknik önermek ve uygulatmak zordur. Bu yaşlarda önemli olan çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır.


Flor Uygulaması :


Günümüzde diş yapısını güçlendirmede etkinliği en çok bilinen madde ‘fluorid’ bileşiklerdir. Yüzeysel fluorid uygulamasıyla , fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı direnç sağlanır.


Fissür Örtücü: 


Dişlerin çiğneyici yüzeyleri girintili çıkıntılıdır. Bu çukurlar fissür olarak adlandırılır. Bu bölgeler oldukça dardır ve gıdaların yapışıp temizlenememesi nedeniyle genellikle çürüklerin başladığı yerlerdir. Bunu önlemek amacıyla fissür örtücü dediğimiz özel akıcı bir dolgu malzemesi  kullanılır ve ışıkla sertleştirilir. İşlem sırasında aşındırma yapılmaz ve hiç ağrı hissedilmez. Dişler sürmeye başladıktan kısa  bir süre sonra uygulanmalıdır. Çünkü süre uzadıkça çürük oluşma ihtimali artar ve fissür örtücü yerine dolgu yapmak gerekebilir. 


Yer Tutucu : 


Erken diş kaybı durumlarında, var olan yerlerin korunarak sürekli dişlerin kaviste düzgün bir şekilde yerleşebilmelerini sağlamak için kullanılan apareylerdir. Süt dişlerinin erken kaybıyla dişler boşluğa doğru hareket edeceklerdir. Böylelikle çapraşıklık, çiğneme ve konuşma bozuklukları meydana gelecektir. Bu yüzden süt dişi çekim yeri boşluğunun yer tutucularla korunması, çocuğunuzun ileriki yaşlarda ideal diş dizisine sahip olması açısından önemlidir.

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)