BESLENMENİN ÖNEMİ

Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır.

Beslenme yetersizliği ve dengesizliği; bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir.

Bu yüzden beslenme sadece hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülmemeli, daha sağlıklı olmak ve hastalıklardan korunmak, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmak açısından önemli olduğu unutulmamalıdır.

İnsan sağlığını ciddi şekilde bozabilen beslenme bozuklukları ve obesite;  horlama, uyku apnesi, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, diyabet gibi pek çok hastalığın ana nedenleri arasındadır. Sağlıklı kilo kontrolünün ve buna uygun beslenme programlarının uygulanabilmesi için, yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı ve vücut yapısı farklılıklarının değerlendirilmesi çok önemlidir.

      Hiperlipidemi                 Kolesterol                 Hipertansiyon

 

 

 

 

 

Günümüzde birçok hastalığın önlenmesinde, tedavisi sırasında ve hastalık sonrasında, beslenme durumunun saptanarak, kişiye özgü, yeterli ve dengeli beslenme programları ile takip edilmesi gerektiği ortaya konmuşur.

Çocukluk ve ergenlik çağında doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması gerekir. Yetişkinlerde karşılaştığımız birçok beslenme bozukluğunun temelleri çocukluk çağında atılmaktadır.

Büyüme ve gelişme çağındaki yanlış beslenme sistemleri ileride dönüşü olmayan, kalıcı hasarlara neden olabilir. Ergenlik dönemi, çocukların fiziksel özelliklerini en çok önemsedikleri dönemlerden biridir. Bu yaşlarda eğer doğru yönlendirilmezlerse sıklıkla da  vucut geliştirme ve güzellik adına çok yanlış beslenme ve  vitamin vs. alışkanlıklarına kapılabilirler.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)