SIK SORULAN SORULAR

 

 

 

 

 

SORU- Su içsem yarıyor, ne yapsam zayıflayamıyorum, başkalarından ne farkım var?

CEVAP- Başkalarından farkınız metabolizma hızınız. Bazı insanların diğerlerine göre daha az yediği halde kilo almalarının nedeni metabolizma hızlarının daha yavaş olmasıdır. Bu hızı da genetik farklılıklar, yaş, cinsiyet, vücut yağ/kas oranı, tiroid hormonları gibi birçok faktör etkiler.


SORU- Arkadaşımın uyguladığı diyet benim için de uygun mudur?

CEVAP- Hayır değildir. Her insanın yukarıda anlattığımız sebeplerle farklı enerji ihtiyaçları vardır. Bu farklardan dolayı herkesin diyet tedavisi de farklıdır,


SORU- Bölgesel olarak zayıflamak için ne yapmalıyım?

CEVAP- Bölgesel olarak zayıflamak her zaman mümkün değildir. Metabolik olarak en son aldığımız yağ zayıflama sürecinde ilk kullanılır. Sadece karın ya da bacak kaslarını çalıştırarak göbek ve basenlerdeki yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Bu tür egzersizlerle karnınızı ya da bacaklarınızı daha sıkı hale getirmeniz mümkün olsa da buradaki yağ kitlesinde istenen değişiklik tam sağlanamaz.


SORU- Verilen kilonun yağdan kayıp olması ya da olmaması neyi değiştiriri, önemli olan kilo vermek değil midir?

CEVAP- Tartıda görülen rakamlar sadece genel bir göstergedir. Vücut kompozisyonunuzun daha çok yağdan mı yoksa kastan mı oluştuğu önemlidir.. Yağ kütlesinin azalması yerine kısa sürede kas ve su kaybederek verilen kilolar sağlıklı değildir.


SORU- Hem her istediğimi yemek hem de zayıflamak istiyorum. İlaç kullanarak bunu yapmak mümkün müdür?

CEVAP- Hayır değildir. Zayıflama tedavisinde önce diye+egzersiz uygulanır, sonuç alınamazsa uzmanlarca kontrollü bir şekilde ilaç kullanılır; ancak bu süreçte de diyet+egzersize devam etmek gereklidir. Kilo vermede başarı için yeme davranışlarının düzeltilmesi şarttır ve hiçbir ilaç bunu sağlayamaz.


SORU- Yemek yemek bir mutluluk aracı mıdır?

CEVAP- Evet. Bazı insanlar yaşamlarındaki boşlukları ya da stresi bir şeyler yiyerek telafi etmeye çalışırlar; ancak bu bir süre sonra kilo aldıkça kişi yakaladığı geçici mutluluğu kaybeder ve tekrar başa dönmüş olur. Kazanılan bu yeni mutsuzluk kaynağı bireyde pişmanlık, kendini beğenmeme ve kendine güvensizlik hatta belki de depresyon gibi daha ciddi sorunlar oluşturabilir.


SORU- Sabahları limonlu sıcak su ya da zayıflama çayları içerek zayıflamak mümkün mü?

CEVAP-Zayıflama çaylarının idrar artırıcı etkileri sonucu vücut sıvısı azalır.. Aynı şey sauna eşofmanlar için de geçerlidir. Onlar da terleterek sıvı atımını sağlarlar. Bu durumda verilen kilo yağ değil sudur ve su içince eski hale dönülür.


SORU- Gün içinde fazlasıyla hareket ediyorum (ev işi, koşuşturma...), ayrıca egzersiz yapmama gerçekten gerek var mı?

CEVAP-Gün içindeki rutin işleriniz çerçevesinde yapılan z hareketler yeterli egzersiz olarak değerlendirilemez Egzersizin faydalı olabilmesi için süresi yoğunluğunun ve doğru yapılmasının önemi vardır.


SORU- Şişmanlık gerçekten bir hastalık mıdır yoksa sadece bize görsel olarak rahatsızlık veren bir durum mudur?

CEVAP- Şişmanlık bir hastalıktır. Vücudunuzda olması gerekenin üzerinde yağ bulunması, görsel açıdan rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, safra kesesi taşları, gut, bazı kanser türleri, eklemlerde rahatsızlıklar ve daha birçok hastalığa sebep olabilir.,


SORU- Çocuğum şişman ama zaman geçtikçe boya gider zayıflar diye düşünüyorum, doğru mu acaba?

CEVAP- Şişmanlıkta genetik faktörlerin önemli etkileri vardır. Yani sizin ya da eşinizin fazla kilolu olması çocuğunuzu da etkiler. Ama bunun dışında yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle de kilolu olan çocuk sayısı hiç de az değildir. Ergenlik sonuna kadar vücutta yağ hücrelerinin sayısı artar ve durur, sonraki dönemlerde de bu hücrelerin sayısı sabittir ancak kütlesi artar. Yani erişkinlik döneminde verdiğiniz kilolar yağ hücre sayınızı değil büyüklüğünü azaltır. Bu durumda çocukluk çağında ona kazandıracağınız doğru beslenme alışkanlıkları yağ hücre sayısının daha az artmasını önler ve ileriki yaşantısında sürekli kilolarla uğraşması riskini oldukça azaltır.

Sorularınız - Yorumlarınız

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)