GÖMÜK DİŞLER ve YİRMİ YAŞ DİŞLERİ

Dişler yer darlığı, düşmeyen süt dişleri, sürme yönüdeki dişetinin kalın olması gibi nedenlerle gömük (sürmeden) kalabilir ya da sorunlu olarak sürebilirler. En fazla üçüncü azı dişlerinde (yirmi yaş dişleri) bu duruma rastlanmakla beraber üst köpek dişleri, alt küçük azı dişlerinde de bu duruma sıkça rastlanır.

Yirmi yaş dişleri ağızda en son süren dişler olmaları nedeniyle en çok sürme sorunu yaşanan dişlerdir. Doğru yönde, sorunsuz olarak süren yirmi yaş dişlerinin ağızda kalmasında bir sakınca yoktur. Ancak sürme yönü sapmış ya da çıkması için yeterli yer olmayan yirmi yaş dişleri birçok soruna neden olmaktadır. Bu sorunlar arasında temizlik zorluğu nedeniyle çürük oluşması, dişeti iltihabı ve abseleşme, komşu dişin, kökün veya çene kemiğinin erimesi ya da hasar görmesi, baskı ve ağrı hissi, diş dizilerinin bozulması gibi nedenler sayılabilir.

Yirmi yaş dişlerinin çekim işlemi çene kemiği içerisindeki konumlarına göre değişmektedir. Normal çekim işlemi yapılabileceği gibi dişin pozisyonu gereği cerrahi çekim de gerekebilir. Cerrahi çekim steril alet ve malzemeler ile ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Çekimi takiben soğuk uygulaması yapılmalıdır ve reçete edilen ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)