DİŞETİ HASTALIKLARI TEŞHİS ve TEDAVİLER

Dişeti açık pembe renkte, sıkı kıvamda, dişleri ve çene kemiğini saran ve dişler üzerinde keskin şekilde sonlanan bir dokudur. Sağlıklı dişetleri ve altta yatan destek çene kemiği, dişlerin uzun yıllar ağızda işlev görmelerini sağlayan bir altyapı görevi görür.

Diş üzerinde biriken bakteri plağı dişeti için bir hastalık etkenidir. Uzun süre fırçalanmayan dişlerde biriken bakteri plağı dişetinin şişmesine ve kızarmasına, kanamaya eğiliminin artmasına ve zamanla diş kökü üzerinden çekilmesine yol açar.

Dişeti hastalıklarının oluşmasında bireyin bağışıklık sisteminden genetik faktörlere, hamilelik ve ergenlik gibi hormonal değişiklik durumlarından kullanılan ilaçlara kadar birçok faktör rol oynayabilir. Bunun yanında düzgün olmayan kaplama veya dolgu kenarları plak birikimine neden olarak bölgesel dişeti iltihabına sebep olabilir.

Dişler fırçalanırken ya da sert gıdalar yenilirken dişetlerinin kanaması dişeti iltihabının habercisi olabilir. Bunun yanı sıra kötü ağız kokusu, dişetlerinde şişme ve kızarma, kök yüzeyinin açığa çıkması ve hassasiyet, tartar birikimi ve dişlerde sallanma dişeti hastalıklarının önde gelen belirtileridir.

Düzenli fırçalama ve ağız bakımının yanı sıra diş kliniğinde yapılan ve zararsız bir işlem olan tartar temizliği, dişeti iltihabından korunmada en önemli yöntemlerdir.

Daha ileri durumlarda ise kök yüzeyi düzleştirilmesi ve dişeti “flep” operasyonu gibi cerrahi tedaviler gerekli olabilir.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)