İDEAL AĞIZ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Ağız bakımı doğru diş fırçası seçimi ve doğru fırçalama ile birlikte arayüz ayrıca dil temizliğini de içeren bir bütündür. Bebeklerde ağız bakımı ilk süt dişinin çıkması ile başlar. Dişler sürmeye başlar başlamaz ya da en geç 1 yaşına kadar çocuğun diş hekimi ile tanışması gerekmektedir.|-| Koruyucu diş hekimliği ile sürmüş ve sürmekte olan süt dişlerinin dolayısıyla daimi olarak gelecek dişlerin de sağlığının korumasını sağlamış oluruz. Bu ziyaretler 6 aylık bir aralıkla sürdürülmesi önem taşır.

Çocukluk çağında çocuklarımıza diş fırçalama alışkanlığını ve sorumluluğunu aşılamalıyız.   Doğru diş fırçası seçimi ise özel bir diş fırçası önerilmemişse küçük başlı, sık kıllı, kıl uçları yuvarlatılmış, düz kesimli kıl demetleri olan yumuşak veya orta sert fırçalar tercih edilmelidir. Özellikle molar dişlere ( büyük azılara) ulaşmak küçük başlı diş fırçası ile daha kolay olmaktadır.

Ortalama 3 ayda bir diş fırçası değiştirilmelidir. Diş fırçası ile hem dişler hem de dişetleri düzeltilmelidir. Nohut büyüklüğündeki bir diş macunu parçası ile hem diş etleri hem de dişler yuvarlak hareketlerle temizlenmelidir.

Fırçalama işlemi, fırça kıllarının yarısı diş yüzeyinde diğer yarısı dişeti yüzeyinde konumlandırıldıktan sonra fırça başı 45 derece eğimlendirilerek aşırı kuvvet uygulamadan, fırça başının yerinden kaldırmadan ve belli bir sıra takip edilerek yapılmalıdır. Sadece kılları hareket ettirerek minik yuvarlak dairesel hareketlerle bakteri biriktiği bu bölgeleri etkili olarak temizlemek mümkündür. Dişler ve dişetleri günde 2 kez ( sabah kahvaltıdan ve yatmadan önce) fırçalanarak temizlenmelidir. Fırçalama süresi ortalama 3 dakika olmalıdır. Sert ve yanlış fırçalama tekniği (sağ-sol hareketler) ile dişeti çekilmesi, diş yüzeyinde madde kayıpları ve hassasiyet oluşmakta, ayrıca tam temizlik etkisi sağlanamadığından çürük ve dişeti hastalıkları önlenememektedir. Her ne kadar uygulaması yaygın olmasa da ara yüz temizliği ve dil temizliği ağız bakımının ayrılmaz parçalarıdır. Diş fırçası dişler arasındaki doğal cep bölgesini temizleyemez bu yüzden diş ipi ile ara yüz bölgesini yumuşak hareketlerle temizlemeliyiz. Dil üzerinde biriken yemek artıkları ağız florasını bozduğundan temizlenmesi gereklidir.

Protez kullanan hastaların protez bölgesine daha detaylı temizleme yapması gereklidir. Özel tasarlanmış diş ipleri ile sabit protez altı temizlenir.   Hareketli protez kullanan hastalar ise yemeklerden sonra dişlerini fırçalayıp hareketli protezlerini de temizlemelidirler. Gece yatarken protezlerini çıkarmalarında yarar vardır. Böylelikle koku, mantar gibi rahatsızlıkların oluşumu önlenmiş ve protezlerin ömrü de uzatılmış olur.

soru - yorum

ÜCRETSİZ OTOPARK ve VALE HİZMETİ
(Kapalı otoparka LPG'li araç alınmaz.)